Badanie plodnosci szczecin

Badanie płodności u mężczyzn polega przede każdym na pytaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest ważnym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które wynikają z jąder i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem pytania są więc plemniki.

Jak powinno odbyć się badanie?Pytanie to powinno się stworzyć w punkcie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez sensu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je zakończyć i po drugiego sposobie urazach w strefie krocza a po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed podejściem do badania muszą stać zrealizowane określone standardy. Negatywnie na wniosek mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi okres abstynencji płciowej (próbka powinna stać pobrana w stanie 2-7 dni z stosunku), przebyte choroby (szczególnie te, którym prowadziła podwyższona temperatura), a także nadużywanie alkoholu. Próbka do badania powinna też zostać oddana w uczciwy środek.Badanie nasienia liczy na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich witalność i ruchliwość). Dodatkowo znajduje się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem podawane są też inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW ocenie niepłodności u mężczyzn zajmuje się i różnego rodzaju badania hormonalne. Bada się m.in. poziom wolnego i wszystkiego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności mogą być i wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Sprawdza się wówczas pytania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Istnieje toż tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Określa ono rodzaj godzenia się przeciwciał z plemnikiem. Pragnie żyć ich tak dużo wielu, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności niejednokrotnie są też różnego typie infekcje. W punktu ich usunięcia przeprowadzane są badania mikrobiologiczne.