Choinka tradycja niemiecka

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie idzie toż kwestii. Wszyscy albo przed świętami, czy w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej zarówno ciastka oraz oryginalnego typie słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która jest sprawa choinki i czemu jest właśnie obowiązująca w świątecznej tradycji?

Istnieje znacznie teorii, które występują o tym, skąd przyjęła się tradycja świątecznego drzewka. Prowadzę one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Chociaż w dość bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w okresie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie zabierając się do nauk, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się gościa z Bogiem. System ten łatwo rozpowszechnił się na wszystek świat. Można to powiedzieć, że właśnie nie jedynie w Polsce, ale i i indywidualnych krajach Europy natomiast w Ameryce na prawdziwa ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na powierzchni ostatnich 30 lat można zauważyć dużą przeróbkę w modzie choinkowej. Tak to, dawniej bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane łączone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy ważna się łatwo domyślić, nie ciężko było więc o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby były w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jako dodatek posiadały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które korzystały być wiązane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość rozmiarów oraz kolorów świątecznych ozdób jest ciężka do opisania, natomiast w pierwszej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz młodzi, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo kiedy wszyscy, doświadczała kolei w grupie trendów interesujących jej przystrajania. Chociaż nie zamieniłoby się to, iż od momentu ubrania pierwszej w treści choinki przez Luthera, system tenże znacznie głęboko zakorzenił się w klasie świątecznej także trzymajmy nadzieję, że nieprędko przeminie.