Home Technika Czy zbliżeniowe karty płatnicze naprawdę są niebezpieczne?

Czy zbliżeniowe karty płatnicze naprawdę są niebezpieczne?

written by kamil Marzec 14, 2016

comarch cdn xl

Niemal każdy z nas posiada kartę płatniczą. Niektórzy posiadają je, bo dają im one realne korzyści w życiu codziennym, inni jednak tylko z konieczności zgłaszają się do banku po wyrobienie swojego „plastiku”, ponieważ jest to dla nich najwygodniejszy sposób sięgania po pieniądze zgromadzone na koncie.

Korzystanie z kart płatniczych w dzisiejszych czasach jest coraz bezpieczniejsze. Fraudy pieniężne zdarzają się coraz rzadziej, a ewentualne zniknięcie pieniędzy z konta często związane jest z niewiedzą lub nieostrożnością samego posiadacza karty płatniczej. Mówiąc o bezpieczeństwie kart należy wspomnieć o płatnościach zbliżeniowych. Ich działanie wymaga jedynie przyłożenia karty, a terminal pos sam pobierze z niej odpowiednie dane i autoryzuje naszą płatność. Jednak płatności te najczęściej nie wymagają podania kodu PIN jeśli są na kwoty mniejsze niż pięćdziesiąt złotych, co wiele osób uważa za poważną lukę w bezpieczeństwie. To jednak nie do końca prawda. Owszem, zgubienie karty będzie niewątpliwie skutkowało zagrożeniem utraty pieniędzy z konta, ale tylko do kwoty z góry narzuconej przez bank-wydawcę karty, lub samego producenta. Najczęściej te kwoty wahają się w granicach 100-200zł, po którego osiągnięciu karta zmusza terminal pos do połączenia z bankiem celem dokonania autoryzacji.

Inne z kolei banki od samego początku nie pozwalają na przeprowadzanie transakcji tzw. off-line za pomocą kart zbliżeniowych. Wszystkie transakcje są autoryzowane na miejscu, co powoduje każdorazowo nawiązanie połączenia z bankiem i sprawdzenie czy mamy na koncie wystarczające środki. Jeśli zastrzeżemy w banku kartę jako skradzioną złodziej nie tylko nie wybierze z niej żadnych pieniędzy, ale terminal pos w sklepie poinformuje sprzedawcę, że klient posługuje się skradzioną kartą. Pozwala to na szybkie ujęcie i obezwładnienie sprawcy oraz oddanie go w ręce organów ścigania. Karty zbliżeniowe nie są więc tak niebezpiecznie, jak niektóre gazety usiłują przedstawiać w swoich artykułach. Ponadto, coraz większa liczba banków umożliwia klientom zablokowanie możliwości dokonywania płatności zbliżeniowych za pomocą ich kart, jeśli dany bank ma w ofercie jedynie karty z funkcją płatności zbliżeniowych.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl

You may also like

1 comment

Abel Lipiec 21, 2016 at 8:54 am

Szkoda, że wprowadzili możliwość zapłaty kartą na terminalu pos zbliżeniowo. Potencjalny złodziej może bez problemu posłużyć się naszą kartą, przy czym nie musi znać kodu pinu. Zastanawiam się ile osób rzeczywiście jest ofiarami tego systemu w skali roku. Czy jest możliwość gdzie dotarcia do takich statystyk? Bardzo chętnie bym się z nimi zapoznał. 

Leave a Comment