Czy zblizeniowe karty platnicze naprawde sa niebezpieczne

comarch cdn xlComarch ERP XL - Systemy ERP CDN - POLKAS

Niemal każdy z nas posiada kartę płatniczą. Niektórzy posiadają je, bo dają im one realne korzyści w życiu codziennym, inni jednak tylko z konieczności zgłaszają się do banku po wyrobienie swojego “plastiku”, ponieważ jest to dla nich najwygodniejszy sposób sięgania po pieniądze zgromadzone na koncie.

Korzystanie z kart płatniczych w dzisiejszych czasach jest coraz bezpieczniejsze. Fraudy pieniężne zdarzają się coraz rzadziej, a ewentualne zniknięcie pieniędzy z konta często związane jest z niewiedzą lub nieostrożnością samego posiadacza karty płatniczej. Mówiąc o bezpieczeństwie kart należy wspomnieć o płatnościach zbliżeniowych. Ich działanie wymaga jedynie przyłożenia karty, a terminal pos sam pobierze z niej odpowiednie dane i autoryzuje naszą płatność. Jednak płatności te najczęściej nie wymagają podania kodu PIN jeśli są na kwoty mniejsze niż pięćdziesiąt złotych, co wiele osób uważa za poważną lukę w bezpieczeństwie. To jednak nie do końca prawda. Owszem, zgubienie karty będzie niewątpliwie skutkowało zagrożeniem utraty pieniędzy z konta, ale tylko do kwoty z góry narzuconej przez bank-wydawcę karty, lub samego producenta. Najczęściej te kwoty wahają się w granicach 100-200zł, po którego osiągnięciu karta zmusza terminal pos do połączenia z bankiem celem dokonania autoryzacji.

Inne z kolei banki od samego początku nie pozwalają na przeprowadzanie transakcji tzw. off-line za pomocą kart zbliżeniowych. Wszystkie transakcje są autoryzowane na miejscu, co powoduje każdorazowo nawiązanie połączenia z bankiem i sprawdzenie czy mamy na koncie wystarczające środki. Jeśli zastrzeżemy w banku kartę jako skradzioną złodziej nie tylko nie wybierze z niej żadnych pieniędzy, ale terminal pos w sklepie poinformuje sprzedawcę, że klient posługuje się skradzioną kartą. Pozwala to na szybkie ujęcie i obezwładnienie sprawcy oraz oddanie go w ręce organów ścigania. Karty zbliżeniowe nie są więc tak niebezpiecznie, jak niektóre gazety usiłują przedstawiać w swoich artykułach. Ponadto, coraz większa liczba banków umożliwia klientom zablokowanie możliwości dokonywania płatności zbliżeniowych za pomocą ich kart, jeśli dany bank ma w ofercie jedynie karty z funkcją płatności zbliżeniowych.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl