Czym jest pracoholizm

Pracoholizm jest silnym uzależnieniem psychicznym. Objawia się ciągłą potrzebą wykonywania swoich obowiązków, w przypadku której zaniedbuje się rodzinę, przyjaciół, odpoczynek, a także sen. Oczywiście praca jest jednym z elementów życia każdego człowieka. Dlatego pracoholizm to jedyne uzależnienie, które nie łączy się z zawstydzeniem. Ale jak je u siebie rozpoznać?

Pracoholizm charakteryzuje się ogromną potrzebą ciągłej pracy. Chorzy traktują każdą wolną chwilę jako stracony czas. Odczuwają wtedy dyskomfort oraz kiepski nastrój. Często zostają w swoich biurach po godzinach i rezygnują z wolnych dni oraz urlopów. To przez to zaniedbują rodzinę, przyjaciół i nie korzystają z żadnych rozrywek oraz nie rozwijają własnych pasji i zainteresowań. Bardzo często towarzyszą temu ciągłe bóle głowy, nudności, uczucie zmęczenia oraz problemy z koncentracją i snem.

www.polkas.pl worki do pakowaniaWorki i folie do pakowania próżniowego Polkas Kraków

Aby ułatwić sobie leczenie warto odnaleźć przyczyny tego problemu. Zwykle uzależnieni są typowymi perfekcjonistami. Mają ogromne ambicje i chcą wszystko wykonywać wprost idealnie, bardzo dokładnie, bez żadnych niedociągnięć. Wiele osób uważa również, że pracoholizm może wiązać się z poczuciem braku własnej wartości. Uzależnieni często mogli mieć problemy materialne w przeszłości, dlatego teraz chcą jak najlepiej wykorzystać swoją pracę, aby podwyższyć swoje zarobki.

Pracoholizm, jak każde uzależnienie psychiczne, ma swoje negatywne skutki. Jedną z nich jest paradoksalnie spadek efektywności i produktywności. Pracoholicy są przemęczeni ciągłym wykonywaniem obowiązków, dlatego nie zdają sobie sprawy z tego, że tak naprawdę tracą mnóstwo czasu na np. myślenie o pracy i zastanawianie się nad każdym zadaniem. Najgorszym skutkiem ubocznym jest stracenie kontroli nad własnym życiem, dlatego uzależnieni koniecznie muszą wybrać się na odpowiednią psychoterapię.