Dobre wychowanie dzieci wiedza lepiej

Anemia, zwana też niedokrwistością jest stanem, w którym podchodzi do ograniczenia liczbie czerwonych krwinek. Są inne przyczyny powstania niedokrwistości w układzie zdrowego człowieka: może istnieć dostarczona utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów bądź oraz w kontakcie ze ograniczeniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie toż stanowi dość powszechnie spotykanie wśród osób w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. Zawsze w przypadku osób przy okazji definicja anemii wygląda nieco inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do powiększenia objętości krwi oraz jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest ograniczona, niedokrwistość jest więc zjawiskiem zupełnie prostym. W sezonie ciąży więc świadczymy o zaistnieniu anemii, kiedy wchodzi do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie wrzuca to przecież faktu, że duże niedobory czerwonych krwinek w układzie przyszłej mamy mogą spowodować do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W liczbom kwartale ciąży grozi to zaburzeniami implantacji zarodka, a nawet poronieniem. W następnym trymestrze może doprowadzić do powstawania wad rodzonych, a w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u osoby ciężarnej są przede każdym spożywanie alkoholu i pieczenie papierosów. Kolejne to ciąża mnoga, niedobór witam i ceny odżywczych w diecie, na jakie zapotrzebowanie dość szybko żyje w momencie wpadnięcia w ciążę. Leczenie anemii zależy z jej stanu zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której warunkiem był brak żelaza, jest zawsze leczona doustnymi środkami poprawiającymi jego ilość. Bardzo rzadko stawia się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, stanowi zatem wprawdzie ważna o wiele większa niż w sukcesu przyjmowania suplementów diety. Zdarzają się przypadki, kiedy konieczna będzie i transfuzja krwi – dzieje się tak zwłaszcza w postaciach obfitego krwawienia, na przykład podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość łatwo rozpoznawalnym, jej objawami są:

zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, kłopoty z pamięcią i koncentracją, zawroty głowy.

Jeśli więc, istniejąc w ciąży, zauważysz u siebie któryś z danych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z specjalistą, ponieważ nieleczona anemia może sprawić do odpowiednich uszkodzeń płodu, a nawet do jego śmierci.