Instalacje centralnego odkurzania

Czym są instalacje centralnego odkurzania, jakie są ich zalety i wady w porównaniu do odkurzaczy konwencjonalnych, jaka specyfika? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

JEDNOSTKA CENTRALNA
Urządzenie jest proste w budowie – sercem odkurzacza jest jednostka centralna – kompaktowa lub modułowa. Zazwyczaj instaluje się ją poza częścią mieszkalną budynku, w garażu, kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym. Jednostka składa się z silnika z turbiną wytwarzającą ssanie, filtr zanieczyszczeń oraz pojemnik na nie. W modelu modułowym silnik jest wydzielony z reszty urządzenia. Umożliwia to większą dowolność przy wyborze filtrów i zbiorników zanieczyszczeń.

RURY
Przewody systemu centralnego odkurzania umieszczone są w ścianach. Dlatego najlepiej umieścić je już podczas wznoszenia budynku. Rury mają zazwyczaj średnicę ok. 5 cm. Ważne jest, by ich ułożenie zapewniało optymalny przepływ – wszelkie ostre zagięcia zmniejszają siłę ssania i mogą skutkować zapchaniem. Zanieczyszczenia powinny też być transportowane w górę jedynie w krótkich odcinkach. Bardzo istotna jest szczelność rur – zarówno z punktu widzenia mocy ciągu, jak i potencjalnego hałasu. Samo wstawienie tych przewodów może być wykonane niezależnie od zakupu pozostałych elementów, np. na etapie budowy. Umożliwia to rozłożenie kosztów według naszych możliwości finansowych.

CZYM ODKURZAMY?
Rury położone w ścianach kończą się gniazdami. Ich rozmieszczenie jest istotne, ale dla większości prywatnych domów wystarcza jedno gniazdo na całe piętro. Dlaczego? Wąż do systemu centralnego odkurzania jest znacznie dłuższy od tych konwencjonalnych – może mierzyć nawet kilkanaście metrów, w zależności od marki i modelu. Często stosuje się mechanizmy zwijające lub wykorzystujące siłę ssania do skurczenia węża.

CZY WARTO?
Nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie – zależy to od możliwości finansowych i potrzeb każdego odbiorcy. Jednak zdecydowanie można stwierdzić, że centralne odkurzanie jest po prostu wygodniejsze.