Najwazniejsze funkcje systemow erp

comarch crmModuł CRM i serwis - Comarch ERP Optima - POLKAS & COMARCH - Systemy ERP

Jeszcze kilkanaście lat temu nie do pomyślenia było, że jeden system informatyczny będzie mógł zarządzać całym przedsiębiorstwem. Owszem, dawniej korzystaliśmy z komputerów, drukarek i różnych programów ułatwiających na przykład wystawianie faktur, ale teraz jeden zintegrowany system daje znacznie większe możliwości. Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na zakup programów klasy erp szybko się przekonali jak potężne i funkcjonalne jest to narzędzie. Tym, którzy mają jeszcze jakieś wątpliwości przedstawiamy kilka poniższych wskazówek. Być może dzięki nim przekonacie się, że programy erp integrują we wszystkie działy w firmie.


Bez względu na to jak dużą firmą zarządzamy na pewno na co dzień stykamy się z takimi kwestiami jak kadry i płace, księgowość, dystrybucja, zdobywanie nowych klientów czy dostępność towarów w magazynie. W każdym z tych działów zatrudniamy także co najmniej jednego pracownika. Jeżeli zależy nam na szybszym przepływie informacji i pełnej kontroli, to systemy erp będą jednym z najlepszych rozwiązań. Na jakie moduły najczęściej decydują się przedsiębiorcy? Zdecydowanie na uwagę zasługują aplikacje, które ułatwiają budżetowanie, składanie raportów i zarządzanie stanami magazynowymi. Załóżmy na przykład, że produkujemy jakiś sprzęt rtv. Jeżeli w naszym magazynie nagle zabraknie jakiegoś komponentu, to automatycznie cała produkcja musi się zatrzymać. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że jest to spora strata dla przedsiębiorstwa. Jak temu zapobiec? Wystarczy mieć zintegrowany system erp, który sam zadba o stany magazynowe i sam będzie zamawiał brakujące komponenty. Zarządzanie firmą jeszcze nigdy nie było takie proste. Kolejną przydatną funkcjonalnością jest ułatwienie procesu sprzedaży. Jeżeli mamy sklep, czy nawet sieć sklepów, to stan magazynowy powinien być na bieżąco aktualizowany. Tego typu systemy doskonale radzą sobie z tym zadaniem.

Większość systemów erp składa się z tak zwanych modułów. Działają one niezależnie od siebie, ale mogą być także zintegrowane. Kupując jakieś oprogramowanie nie musimy od razu decydować się na pełne wersje. Wystarczy, że zamówimy najbardziej potrzebne aplikacje.