Swiat w powiekszeniu mikroskop

http://erp.polkas.pl/comarch-erp-xl/

Dzisiaj mamy możliwość wglądu do wnętrza obiektów, poprzez powiększenie tego, co jest niewidzialne gołym okiem. Dzięki temu bezcennemu osiągnięciu, medycyna znacznie się rozwinęła w rozpoznaniu specyfiki chorób i możliwości ustalenia sposobów ich leczenia. Mikroskop, bo o nim mowa jest niezbędnym narzędziem w każdym laboratorium.

Pod mikroskopem można oglądać niewielkie przedmioty, które niewidoczne są dla ludzkiego oka. Dzięki temu urządzeniu możliwe stało się obserwowanie żywych komórek, co z kolei pozwoliło na rozpoznanie budowy, właściwości i mechanizmów działania we wnętrzach żywych organizmów. Przyczyniło się to do niezwykłego rozwoju mikrobiologii, która zaowocowała rozwojem medycyny, dzięki czemu wypracowano odpowiednie i skuteczne metody zapobiegania i leczenia chorób.

Mikroskop składa się z kilku elementów. Najważniejszą jego częścią jest okular, dzięki któremu możliwe jest powiększanie obrazu. Tubus, czyli obudowa mechanizmu optycznego w kształcie tulei, służy do konstruowania powiększonego obrazu pośredniego. Obiektywy kumulują wychodzące z przedmiotu światło, dzięki czemu możliwe jest tworzenie powiększonego obrazu pośredniego. Kondensor skupia wiązkę światła zamieniając ją w stożek. Śruby – mikrometryczna i makrometryczna umożliwiają regulowanie i dopasowywanie ostrości.

Niezbędne w pracy mikroskopu optycznego jest światło. Urządzenia te mogą wykorzystywać zarówno światło naturalne, które dociera do systemu optycznego przy pomocy specjalnego lusterka, jak  i światło sztuczne, którego źródło znajdziemy pod badanym przedmiotem.

Pod mikroskopem można badać praktycznie wszystko co znajduje się wokół nas, dostrzegać złożoność procesów zachodzących w wewnątrz badanych obiektów, których na co dzień nie widać gołym okiem. Mikroskop stwarza możliwość.