Szkolenia pracownikow w weekend

Wędlinami wymienia się rozmaite wyroby mięsne powstałe z materiału rozdrobnionego, z serii wędzonki to mięsne przetwory zbudowane z danego kawałka peklowanego mięsa. Peklowanie to zaś proces technologiczny, który polega na działaniu solanki lub mieszanki peklującej na mięso. Efektem omawianego procesu jest zarejestrowanie barwy oraz wytworzenie charakterystycznego mięsnego smaku i zapachu. Hurtownie wędlin dzięki peklowaniu dokonują przedłużenia trwałości naszych wyrobów poprzez zahamowanie wzrostu bakterii chorobotwórczych i gnilnych. Dzięki temu konsumenci mogą dłużej zajmować się smakiem ulubionych przetworów mięsnych bez obawy, że mimo noszenia w lodówce przedwcześnie się zepsują.

Samym spośród najciekawszych przetworów mięsnych sprzedawanych przez hurtownie wędlin jest stara szynka, najczęściej pochodzenia wieprzowego. Szynka kupowana jest z tylnej tuszy świni lub dzika, stanowi wyrób garmażeryjny oferowany jako produkt schłodzony bądź mrożony z kością albo bez. Prawidłowa barwa mięśni w szynce powinna kryć się w dziale między jasnoróżowej po czerwoną, zaś tłuszcz potrafi być pomalowany na biało, z odcieniem kremowym lub różowawym. Drugim w pory najbardziej popularnym wśród polskich konsumentów rodzajem wędliny jest ważna na wszystkim świecie kiełbasa. Otóż klasyczna kiełbasa to nic dziwnego niż solone, zmielone mięso wieprzowe z dodatkiem przypraw oraz wprowadzone do osłonki celulozowej lub jelita.

Specyficzne warunki klimatyczne w swym świecie doprowadziły do tego, iż w Polsce kiełbasę utrwalano poprzez wędzenie zamiast przez naturalny proces suszenia, gdy w końcach śródziemnomorskich o mniejszej wilgotności powietrza. Niekiedy hurtownie wędlin mianem kiełbasy określały wyrób wędliniarsko-garmażeryjny zawierający nie tylko mięso wieprzowe, ale same znaczne domieszki mięsa innych zwierząt rzeźnych (np. wołowiny, koniny, jagnięciny, drobiu, królika, nutrii bądź osła). Powodem takich analiz były powody ekonomiczne, albowiem wieprzowina uchodziła za kosztowny surowiec, więc jej deficyt uzupełniano różnymi rodzajami mięs. W ostatni metoda utrwalił żywy do tej chwile stereotyp głoszący, iż salami tworzone jest z oślego mięsa, frankfurterki kształtuje się z nutrii, kabanos z koniny, zaś parówki zawierają mięso drobiowe.