Uziemienie robocze stacji transformatorowej

Uziemienia elektrostatyczne są niezwykle ważnym punktem w przemyśle i transporcie łatwopalnych gazów także zagranicznych substancji, jak ciecze czy proszki. Kiedy ładunek elektrostatyczny łączy się w pobliżu łatwopalnych materiałów, powstają zagrożenia.

Rokrocznie w pełnej Europie wchodzi do ponad 400 wypadków spowodowanych dokładnie tymi wydarzeniami. Zapłony, pożary, a nawet początki to całkowicie realne niebezpieczeństwo, którego świadomość jest każdy zdrowo myślący gość i menedżer w części.

Tutaj z dopłatą przychodzą nam mechanizmy oraz sposoby uziemień elektrostatycznych. Ich zadanie w zasadzie ogranicza się do połączenia zagrożonych elementów niskooporowym przewodem do celu uziemienia przy pomocy odpowiedniego zacisku. Na rynku jest duża ilość ich rodzajów - kleszczowe, przykręcane śrubami, montowane w jednej obudowie pojemnika. Bardziej zaawansowane systemy pozwalają również na monitorowanie uziemienia w toku rzeczywistym. W powiązaniu z innymi urządzeniami mogą nie dopuszczać do dozowania towaru lub pracy nad nim w wypadku zaistnienia problemów z uziemieniem. Niektóre metody fizycznie blokują taką możliwość, zamykając zawór czy wlew, co stanowi korzystne w sukcesu awarii współpracujących urządzeń lub prób obejścia zabezpieczeń. Tego rodzaju rozwiązania powszechnie zaczyna się przy cysternach kolejowych i drogowych.

Dość częstym problemem stosowania zacisków na urządzeniach tworzących z lakierami, farbami, rozpuszczalnikami czy żywicami jest ciężki do całkowitego ograniczenia proces kładzenia się powierzchni materiałem. Potrafi zatem przygotować warstwę izolującą uziemienie elektrostatyczne "electrostatic earthing", częściowo bądź całkowicie negując jego skuteczność. Mówi więc nie tylko urządzeń, ale i pojemników i zbiorników przeznaczonych do przechowywania w/w materiałów.